دوربین مداربسته پلاک خوان

تشخیص پلاک خودرو با استفاده از دوربین مداربسته پلاک خوان راهکاری مطمئن در حوزه کنترل هوشمند تردد می باشد که البته پارامترهای گوناگونی نیز در انتخاب راهکار مطمئن تاثیر گذار است

پلاک خوانی با دوربین مداربسته پلاک خوان

در سیستم های نظارت تصویری، موضوع “تشخیص پلاک خودرو” به معمولا به 2 شکل مطرح می شود. حالت ابتدایی صرفا محدود به مشاهده واضح پلاک خودرو در زمان پخش تصاویر ضبط شده است که در این حالت نوع دوربین مداربسته، بسته به شرایط نوری محیط، حداکثر سرعت خودرو و محل نصب آن تعیین می شود.

 در حالت بعدی، تشخیص پلاک خودرو با انجام عمل OCR بر روی تصویر و ذخیره شماره پلاک در نرم افزار می باشد که میتواند در حوزه کنترل تردد هوشمند بسیار موثر باشد. برای مثال، میتوان لیستی از پلاکهای ممنوعه تعریف کرد و به صورت هوشمند از ورود این پلاکها به منطقه پارکینگ جلوگیری کرد و یا لیست تردد پلاکها را ثبت و در زمان مورد نیاز بر اساس روز و ساعت دقیق کنترل نمود. همچنین راهکار محاسبه هزینه های پارکینگ، باز شدن اتوماتیک درب ساختمان بر اساس پلاک و … نیز به همین شکل انجام می شود. برای پیاده سازی راهکارهای پلاک خوانی از دو حالت استفاده از دوربین مداربسته پلاک خوان و یا استفاده از نرم افزار جهت امر پلاک خوانی استفاده می شود که هر کدام از این موارد، بسته به پروژه دارای مزایای خاص خود می باشند. در این حالت نیز مانند کیس اول، میبایست پارامترهای مشابه را در نظر گرفت.

راهکارها

  • استفاده از دوربینهای با نرخ فریم بالا
  • انتخاب دوربین مناسب برای تنظیمات پیشرفته نور (مانند Shutter, Gain و …)
  • انتخاب دوربین مناسب بر اساس نوع لنز
  • استفاده از نرم افزار یکپارچه سازی مناسب بر اساس سخت افزار موجود، تعداد ورودیها، امکانات مورد نیاز و بودجه

چالشها

  • تشخیص واضح پلاک در سرعت بالا
  • تشخیص واضح پلاک در شب
  • تشخیص واضح پلاک در فاصله دور
  • یکپارچه سازی ورودی ها و خروجی های مختلف
دوربین مداربسته پلاک خوان

جمع بندی

امر تشخیص پلاک خودرو با استفاده از دوربین مداربسته، یکی از ترندهای اصلی صنعت نظارت تصویری، نه صرفا در ایران، بلکه در کل جهان می باشد. انتخاب بین استفاده از دوربین مداربسته پلاک خوان و نرم افزار تشخیص پلاک خودرو، در صورت عدم محاسبه صحیح نیازها و شرایط محیطی میتواند منجر به تحمیل هزینه های اضافی به پروژه و مهم تر از آن عدم رضایت کامل در زمان پایان اجرا باشد. زینو هوشمند با بررسی تمامی جوانب و نیازهای دقیق پروژه و همچنین پیش بینی نیازهای آتی پروژه، راهکاری مطمئن و کارآمد را به کارفرمایان محترم پیشنهاد می دهد.

یک تماس برای طراحی و دریافت مشاوره تخصصی

کارشناسان زینو هوشمند در تمامی مراحل پروژه در کنار شما هستند

یک تماس برای طراحی و دریافت مشاوره تخصصی

کارشناسان زینو هوشمند در تمامی مراحل پروژه در کنار شما هستند